Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
System automatycznego nawadniania ogrodu – tajniki wiedzy technicznej.
System automatycznego nawadniania ogrodu – tajniki wiedzy technicznej.

System automatycznego nawadniania ogrodu – tajniki wiedzy technicznej.

Na co zwrócić uwagę 👓

Bez względu na to czy jesteś wprawionym praktykiem, czy użytkownikiem – amatorem systemu nawadniania, w każdym przypadku mogą pojawić się wątpliwości co do prawidłowej pracy instalacji. Postanowiliśmy wybrać dla Was kilka ważnych wskazówek, które mogą zainteresować tych, którzy posiadają automatyczne nawadnianie lub którzy zamierzają je zainstalować.

Jeśli nie korzystasz z pomocy fachowców specjalizujących się w serwisowaniu systemu , wówczas te informacje mogą Ci się przydać 😁

 👉 1. Zmiany pory roku. Czy muszę zabezpieczyć zainstalowany system nawadniania? 

Późną jesienią należy zablokować dopływ wody do instalacji i usunąć ewentualne jej pozostałości. Można to wykonać spuszczając wodę z przewodów lub wydmuchując ją z zastosowaniem sprężonego powietrza. Z kolei wczesną wiosną, przed pierwszym uruchomieniem nawadniania, należy sprawdzić dysze zraszaczy. I jeśli to konieczne, uregulować zasięg ich pracy w poszczególnych sektorach.

👉 2. Jak ustawić system nawadniania? Nawadniać rzadziej i obficie czy częściej i skromniej?

O ekonomicznym użytkowaniu systemu nawadniania decydują pora, częstotliwość podlewania i to, ile wody jest zużywane. Aby podlewanie było efektywne wymagane jest regularne nawadnianie poranne lub późnowieczorne. Brak wiatru i wysokiej temperatury o tych porach sprzyjają minimalizowaniu strat wody wskutek parowania. Jednakowo także korzystniejsze jest rzadsze, ale obfite nawadnianie. W takich warunkach woda lepiej wnika w głąb korzeni.

👉 3. Rodzaj nawadnianej gleby też ma znaczenie... 3 czy 5 litrów na m2?

Zasób wody potrzebny w sezonie do jakościowo dobrego nawadniania gleby to około 1200 l/m2. Z kolei dzienne zapotrzebowanie to standardowo około 5 l/m2. Nie jest to jednak reguła, jeśli grunt nie jest przepuszczalny i tworzy go glina. Wówczas, zapotrzebowanie to wynosi około 3 l/m2. Trzeba jednak pamiętać, że o ilości wody, która dostarczana jest do roślin decydują zraszacze, a dokładniej właściwie dobrane końcówki zraszające

👉 4. Drobne usterki przy zraszaczach… Jak sobie z nimi poradzić?

Prawidłową pracę zraszaczy mogą zakłócić drobne usterki. Wśród nich najczęściej wymienia się np. to, że:

  • ze zraszacza nie wydobywa się woda. Przyczyną może być zatkanie zraszacza, które wymaga zdjęcia dyszy i razem z filtrem, dokładnego przepłukania.
  • zraszacze nie wynurzają się. Przyczyną jest nieodpowiednie ciśnienie wody, które z kolei może być wywołane przez pęknięty przewód nawadniający lub zużytą uszczelkę zraszacza (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj - link do produktu). Aby ustalić przyczynę, uruchom nawadnianie i wybierz jeden zraszacz, obserwując jak pracuje. Pierścienie uszczelniające są do wymiany, jeśli nawadnianie przebiega prawidłowo. Kiedy jednak woda nie wypływa z miejsca, z którego powinna, najprawdopodobniej przyczyną jest pęknięty przewód rurowy (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj).
  • zraszacze nie chowają się. Przyczyną tego może być zabrudzenie korpusu lub uszkodzenie głowicy zraszacza (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj - link do produktu). Może być to także zużycie uszczelki w głowicy (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj). W tych przypadkach należy odkręcić pokrywkę korpusu, wyjąć zraszacz i sprawdzić wszystkie jego elementy, a następnie usunąć zanieczyszczenia lub wymienić zużyte części.

Aby ustalić czy powodem usterki zraszacza jest ciśnienie czy uszkodzenie/zużycie części zamiennych, włącz nawadnianie. Podciągnij za zakleszczony trzpień nośny głowicy. Jeśli wsporniki swobodnie poruszają się może to oznaczać problem z ciśnieniem. A jeśli to głowica nie pracuje prawidłowo, nawet z Twoją pomocą, wówczas konieczna jest wymiana uszczelki pionowej i trzpienia (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj)

👉 5. Czy zakładając automatyczny system nawadniania, źródło wody ma znaczenie? To z jakiego źródła czerpana jest woda warunkuje sposób podlewania. Jeśli system opiera się na poborze wody ze studni z zainstalowaną pompą tłoczącą, wówczas nie zaleca się stosowania zraszaczy. Skutkuje to uszkodzeniem elementów zraszających. Inaczej niż w przypadku korzystania z układów wodnych z hydroforem bądź sieci wodociągowej.

👉 6. Chcę wyłączyć funkcję zraszania w jednym sektorze. Jak to zrobić? Aby wyłączyć funkcję zraszania w jednej głowicy należy założyć pokrywkę odcinającą. Możliwe jest również zainstalowanie standardowej dyszy (sprawdzone produkty znajdziesz tutaj) na korpusie wynurzanym, a następnie wkręcenie do oporu śruby regulacyjnej w celu odcięcia przepływu.

👉 7. Zakres pracy dyszy jest nieprawidłowy. Czy mogę go wyregulować?

Dysze posiadają regulowany zakres pracy ustawiony fabrycznie na 25°. Aby go zmienić z lewej strony, zacznij od ustawienia mechanizmu z prawej strony, obracając głowicę wewnątrz zraszacza i ustawiając pożądany zakres pracy dyszy. Charakterystyczny punkt widoczny na wierzchu dyszy wskazuje (lewą) krawędź zakresu pracy dyszy. Aby zwiększyć ten zakres przytrzymaj dyszę i obróć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Z kolei, aby zmniejszyć ten zakres obróć dyszę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

 

Plusy stosowania automatycznego nawadniania roślin i trawników.

Dlaczego dobrze jest poważnie rozważyć zastosowanie automatycznego systemu nawadniającego?

Automatyczne nawadnianie staję się standardowym elementem wielu ogrodów. I to nie zaskakuje. Pragniemy żyć wygodnie i w otoczeniu ładnej roślinności, która często stanowi wyraz dążeń właścicieli do doświadczania piękna i harmonii estetyki. Rzadko kiedy podkreśla się natomiast właściwości roślin jako skutecznego środka, który akumuluje substancje szkodliwe dla człowieka, zamieniając je na nieszkodliwe związki lotne. Zachowanie zdrowej roślinności ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale także prozdrowotne.  

W dbaniu o dobrą kondycję roślin pomagają automatyczne systemy nawadniające , które zapewniają regularne nawadnianie. To zaś jest niezwykle ważne, ponieważ brak systematyczności w podlewaniu i zraszaniu roślin sprawia, że tracą one substancje niezbędne do życia i niszczone są ich naturalne funkcje.

Dostępnych jest wiele rozwiązań nawadniających , które wspomagają codzienną pielęgnację roślin. Bez względu jednak na rodzaj zastosowanego systemu nawadniania, możemy być pewni, że każdy z nich przyczyni się do wielu wymiernych korzyści, które odczuwa nie tylko Człowiek, ale także Natura😁 

Mniejsze zużycie wody i bogactwo substancji odżywczych

Prawidłowo skonfigurowane #automatyczne systemy nawadniające pozwalają na racjonalne korzystanie z zasobów wody. Zastosowanie instalacji zmniejsza zużycie wody o nawet 90%, w stosunku do tradycyjnego podlewania (https://www.easygardenirrigation.co.uk/collections/garden-irrigation-systems). Wynika to z tego, że system precyzyjnie dozuje wodę do roślin. Wykorzystując wodę deszczową, dodatkowo sprzyjamy roślinom, zasilając je w źródło naturalnych substancji odżywczych.

Precyzyjna aplikacja wody do gruntu

Zastosowanie #automatycznego systemu nawadniania zapewnia roślinom dostęp do odpowiedniej ilości wody, ale także do powolnego i głębokiego nawadniania, czasami także bezpośrednio do korzeni. Nie dochodzi wówczas do ryzyka nagłego przelania, a straty powodowane parowaniem czy spływaniem wody są minimalne.  

Systematyczne i intuicyjne nawadnianie

#Systemy automatycznego nawadniania uruchamiają się o określonej porze dnia i z określoną częstotliwością, która uwzględnia panującą aurę (np. opady deszczu). Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawadnianiem objęte są miejsca, w których jest ono konieczne.

A co z korzyściami dla Ciebie?

Są one bezsporne😁

Większy komfort życia i czas dla Rodziny. Szybkie tempo życia sprawia, że jesteśmy w nieustannym pośpiechu obciążeni wieloma obowiązkami. A czas poświęcany najbliższym kurczy się do minimum. Automatyczny system nawadniania zwalnia Cię z jednego z wielu Twoich obowiązków i sprawia, że to pielęgnacja roślin sprowadzona jest do niezbędnego minimum bez szkody dla nich samych.  

Oszczędności finansowe. Zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania nie jest bezkosztowe. Cena instalacji zależy od co najmniej rozmiarów nawadnianej powierzchni, ukształtowania terenu czy rodzaju elementów montażowych. Niemniej jednak, raz poniesiony wydatek sprawi, że z upływem kolejnych sezonów Twoje oszczędności będą rosły. Automatyczny system nawadniający pozwala na racjonalne korzystanie z zasobów wody i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Ponadto koszt instalacji można zoptymalizować, wybierając podstawową wersję, którą w każdym czasie można rozbudowywać.     

Zdrowe otoczenie. Korzystny mikroklimat, który tworzą rośliny, wnosi do życia człowieka nie tylko wartości estetyczne, ale także psychologiczne. Jak podają naukowcy kontakt z roślinami umożliwia wyrażenie własnej osobowości, korzystnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży oraz pozwala oderwać się od problemów i codzienności. Źródło: Nowak J. (2005) Wpływ roślin ozdobnych na zdrowie człowieka, Zeszyty Problemowe Nauk Rolniczych, 504).

 

Skuteczna pielęgnacja roślin. Zastosowanie inteligentnych systemów nawadniania jest niezawodne i efektywne. Sprawdza się w każdym czasie i w każdych warunkach. Ten nieskomplikowany mechanizm myśli za Ciebie i pracuje bez przerwy urlopowej😁.

 

Infolinia:

Telefon: 512 334 337

Email: biuro@lovemygarden.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl